Decyzja o poddaniu się przeszczepowi włosów jest bardzo ważna. Często wiążą się z nią pewne obawy. Niepewność przed zabiegiem i wątpliwości co do jego wyniku są naturalne, ale dzięki odpowiednim informacjom można je zmniejszyć. Aby pomóc Ci podjąć właściwą decyzję z pełną odpowiedzialnością, poniżej przedstawiamy informacje o 10 najczęstszych obawach, jakie mają osoby zainteresowane przeszczepem włosów.
Należy pamiętać, że udany przeszczep włosów składa się z kilku faz gojenia. Podczas jednego z tych etapów włosy mogą wypadać, ale jest to tylko tymczasowy problem. Dwa do czterech tygodni po zabiegu włosy będą wypadać dość intensywnie.
Jest to naturalna część procesu gojenia związanego z ekstrakcją jednostek mieszkowych, czyli przeszczepem włosów. Przeszczep włosów polega na usunięciu małych grup włosów i przeniesieniu ich w pożądane miejsce. Jednak proces ten wprowadza skórę głowy i mieszki włosowe w „stan szoku”. Szok ten powoduje tymczasowe zatrzymanie funkcji mieszków włosowych. W tym okresie początkowo dochodzi do utraty włosów. Po ustąpieniu szoku z mieszków włosowych zaczynają wyrastać nowe włosy.
Bardzo powszechną obawą jest to, że włosy zaczną ponownie wypadać, nawet jeśli przeszczep włosów zakończył się sukcesem. Możemy zapewnić, że niepowodzenie wszczepionej części tkanki po udanym zabiegu jest niezwykle rzadkie. Jedną z przyczyn bardziej znaczącej utraty włosów w latach po udanym przeszczepie włosów jest tak zwany telogen effluvium.
Dzieje się tak, gdy duża część mieszków włosowych – często prawie 10 procent – przechodzi w fazę uśpienia. Następnie włosy te przestają rosnąć. Gdy tylko ponownie się „obudzą”, stare włosy wypadają, aby zrobić miejsce dla nowych. W rezultacie wydaje się, że włosy zaczęły wypadać, choć jest to zjawisko tymczasowe. Jednak określone problemy zdrowotne mogą wpływać na wzrost włosów, nawet jeśli przeszczep włosów był początkowo udany.
W rzadkich przypadkach problemy zdrowotne mogą uszkadzać mieszki włosowe i powodować wypadanie włosów. Na przykład rozproszone łysienie plackowate może powodować nawracające wypadanie włosów, podobnie jak liszaj płaski mieszkowy.
Poniżej wymieniamy niektóre sytuacje, które mogą prowadzić do utraty włosów po udanym przeszczepie włosów. Niektóre leki mogą powodować wypadanie włosów. Możesz dowiedzieć się więcej na temat wypadania włosów spowodowanego lekami, zapoznając się bardziej szczegółowo z potencjalnymi skutkami ubocznymi. Dieta i inne czynniki związane ze stylem życia, takie jak palenie tytoniu lub stres, również mogą powodować wypadanie włosów. Zdrowy styl życia zmniejsza ryzyko możliwej utraty włosów po udanym przeszczepie.
Każda osoba zainteresowana przeszczepem włosów przechodzi testy w celu ustalenia, czy jest odpowiednim kandydatem do zabiegu. Jako przykład podajemy osoby z określonymi problemami zdrowotnymi, które mogą nie osiągnąć pozytywnych długotrwałych rezultatów, nawet jeśli przeszczep włosów zakończył się sukcesem. W niektórych przypadkach testy genetyczne mogą określić obecność tych problemów, podobnie jak szczegółowa ocena anamnezy danej osoby.
Ważne jest również, aby mieć wystarczającą ilość włosów do przeszczepu. Niektóre zainteresowane osoby mogą być nieodpowiednie pod tym względem, jeśli ich oczekiwania co do wyniku są nierealistyczne. Takiej sytuacji można jednak uniknąć, omawiając oczekiwane rezultaty z wykwalifikowanym lekarzem przed zabiegiem.
Odczuwanie bólu zależy od konkretnego pacjenta. Podczas zabiegu podaje się znieczulenie miejscowe w celu znieczulenia danego obszaru. Te początkowe zastrzyki mogą być nieprzyjemne, jednak jest to problem krótkotrwały.
Gdy znieczulenie zacznie działać, nie powinieneś już odczuwać żadnego bólu związanego z przeszczepem. Ponadto środek znieczulający ogranicza również ból przez pewien czas po zakończeniu transplantacji. Po zabiegu przeszczepiony obszar może być obolały i wrażliwszy, ale zwykle ból jest tylko umiarkowany. W wielu przypadkach będziesz w stanie wykonywać swoje zwykłe czynności już następnego dnia po przeszczepie, jeśli nie są one zbyt forsowne.
Przeszczep włosów trwa od kilku godzin do większości dnia, w zależności od ilości włosów do przeszczepienia. Jednak większość pacjentów może wykonywać czynności podczas zabiegu, które sprawiają, że cały zabieg jest dla nich przyjemniejszy: na przykład czytanie książki lub oglądanie filmu. Większość pacjentów zgadza się, że czas potrzebny na zabieg można łatwo wytrzymać.
Podczas transplantacji przeszczepia się tylko od jednego do czterech włosów jednocześnie. Dzięki temu można zwrócić uwagę nie tylko na rozmieszczenie włosów, ale także na kąt i kierunek, w którym są one przeszczepiane. W ten sposób włosy są przeszczepiane strategicznie i uzyskuje się naturalny efekt.
Czas gojenia zależy od konkretnej osoby. Większość osób zauważa zaawansowane rezultaty gojenia około 10 do 14 dni po zabiegu. Czasami zaczerwienienie w przeszczepionych obszarach może utrzymywać się dłużej niż przez pierwsze dwa tygodnie, ale z czasem ustępuje.
Dla pacjenta przeszczep brody jest bardzo podobny do standardowego przeszczepu włosów. Ból, czas trwania zabiegu i fazy gojenia są podobne.
Chociaż obawy dotyczące przeszczepu włosów są powszechne, zabieg ten jest ogólnie uważany za mało ryzykowny. Większość mężczyzn, którzy mają problemy z wypadaniem włosów, może być dobrymi kandydatami do zabiegu, w zależności od obecności innych problemów zdrowotnych.
Udany przeszczep włosów ma również pomóc w osiągnięciu długotrwałych rezultatów. Jeśli zastanawiasz się nad przeszczepem włosów, możesz umówić się na konsultację z wykwalifikowanym specjalistą. Pomoże Ci ocenić Twoją konkretną sytuację i rozważyć, czy jesteś odpowiednim kandydatem do przeszczepu. W naszej klinice AraMedica robimy wszystko, co w naszej mocy, aby poprawić zdrowie i komfort naszych pacjentów. Jeśli chcesz omówić z nami swoją utratę włosów i uzyskać odpowiednią diagnozę, zawsze możesz się z nami skontaktować.
Zostaw tutaj swój numer telefonu. Oddzwonimy i ustalimy dogodny termin spotkania.